АМУЖН
Публікації

Потужність електропостачання

Договірна потужність електроенергії. Потужність електропостачання для всіх мешканців старих багатоповерхівок має зрости. Чи розраховані електромережі в таких будинках на більше навантаження? Чи достатньо буде тієї потужності, яку подаватимуть для побутових приладів, та що ж таке ця договірна потужність говорив у студії UA: Львів ведучий Віталій Гамадин із гостями  Юрієм Кімбірським, начальником Служби по роботі з побутовими споживачами ПрАТ «Львівобленерго» та Михайлом Васютою, головою ОСББ, управлінцем, головою правління Асоціації менеджерів та управителів житловою нерухомістю АМУЖН.

У повідомленні на сайті ПрАТ «Львівобленерго» від 14 липня 2021 року йдеться про те, що ПрАТ «Львівобленерго» впорядковує взаємовідносини зі споживачами у відповідності до вимог чинного законодавства. Компанія розпочала офіційне погодження потужності з індивідуальними побутовими споживачами і після цього споживачам почали приходити повідомлення про врегулювання потужності. Що таке договірна потужність і чи це  стосуватиметься всіх споживачів, чи лише певних будинків?

Ю. Кімбірський: Дозволена договірна потужність — це максимальна величина потужності, яка дозволена для використання одномоментно, в будь-який час. Вона стосується повністю усіх побутових споживачів. Це та потужність, під час якої можна  увімкнути всі прилади одночасно. 

Згідно Постанови НКРЕКП №475 від 17 березня 2021 року (далі — Постанова №475) усім встановлюється потужність електропостачання в індивідуальних побутових будинках на рівні не менше 5, у багатоквартирних будинках — на рівні не менше 3 кіловат, яка протягом двох років згідно заходів інвестиційної програми може бути піднята до 5 кВт.

П. Михайле, яка ваша позиція, це достатньо? Чи можуть виникнути якісь проблеми або незручності для мешканців, чи це хороша ініціатива?

М. Васюта: Саме від визначеної потужності залежить комфорт, навіть більше — якість проживання в квартирі, яка знаходиться в багатоквартирному будинку. 
Станом на сьогодні питання з потужностями в будинках фактично не врегульовано, оскільки дооблікові та післяоблікові  засоби автоматичного обмеження потужності не перебувають чітко під пломбами. Під пломбою знаходяться лише опломбовані засоби обліку, тобто лічильники. 

Сьогодні мешканці досить комфортно, в розумних умовах проживають і користуються достатньою кількістю потужності. Я думаю, що якраз саме з цим фактом пов’язане цілеспрямоване надсилання повідомлень про обмеження потужності в багатоквартирних будинках. 

Якщо взяти якусь конкретну квартиру, всі ми користуємося такими електроприладами, як мікрохвильова піч, електрочайник (усі зрозуміли, що електрика дешевша, ніж газ,  відповідно воду нагріти електрочайником теж виходить дешевше), майже у всіх є пральні та посудомийні машини, у частині квартир у Львові встановлені бойлери (здебільшого у квартирах, де немає гарячої води).

Зараз наступив  осінній та наближається зимовий періоди, опалення буде включено пізніше, десь  в середині жовтня, а тому мешканці почнуть користуватися електронагрівачами, щоб підтримувати достатню температуру в квартирах. Якщо включити ці всі прилади разом, однозначно не вийде ні 3 кВт, ні 5 кВт, ні навіть не 6 кВт.

Відповідно, наразі мешканці, отримавши це повідомлення, просто не знають як на нього реагувати, а професійні управлінці чи люди, які є головами ОСББ, та які займаються обслуговуванням будинків, дещо шоковані:  що з цим робити і що на такі повідомлення відповідати, як погоджувати нову потужність, чи витримають внутрішні мережі, якщо кожен  з мешканців збільшить собі цю потужність?

То все-таки потужність зростає чи навпаки обмежується?

Ю. Кімбірський: Загалом зростає. У тих споживачів, у яких потужність була більша, ніж 5 кВт, ми її не зменшуємо. Ми тільки підняли потужність для тих споживачів, у яких вона була  менше 3 кВт.

Сама Постанова № 475 була винесена для того, щоб не обмежувалися права споживачів. Там, де договірна потужність менша, ніж 3кВт,  нас зобов’язали узгодити на даному етапі потужність на рівні 3 кВт.

Хто встановлює потужність за об’єктом споживача і як це виглядає?

Ю. Кімбірський: Потужність була встановлена відповідно до договорів, які укладалися з побутовими споживачами з 2000 року, тоді ще вони підписувались двома сторонами. З 2019 року вже стали публічні договори, але в частині потужності ми перенесли потужність, визначену в попередніх договорах користування електричною енергією.

П. Михайло, будемо сьогодні говорити на прикладі вашого ОСББ. Чи відбувались зміни договорів, можливо відбулись зміни власників? 

М. Васюта: Я б хотів ще продовжити до попереднього запитання. Варто розуміти, що частина мешканців багатоквартирних будинків у місті Львові мали визначену потужність 3 чи 5кВт. І станом на сьогодні їм прийшло повідомлення про встановлену потужність 3 кВт.  Добре, якщо людина має певні юридичні знання і володіє аргументацією, а відповідно може написати лист, щоб обґрунтувати залишення  потужності на рівні 5кВт. 

Якщо ж хтось зі співвласників квартир вчасно не відреагує або не знає чи не розуміє, а таких співвласників у нас є багато, то фактично це стане юридичною правовою підставою для встановлення автоматичних обмежувачів потужності у квартирі. А далі – мешканцям для того, щоб цю потужність збільшити, потрібно буде за гроші докупляти додатково кожен кВт, який коштує, якщо я не помиляюся, від 8000 грн.

 У нас питання від глядачів: «Я мешкаю у центрі Львова в старому  австрійському будинку і мені не те, що до 3кВт, а й до 2 кВт не дотягує. Наприклад, коли я вмикаю праску, яка споживає максимум 2 кВт,  то мушу дуже швидко прасувати, щоб не «вибило» світло. Яким чином тепер діяти? Я маю звернутись до Львівобленерго щоб вони мені забезпечили оці бодай 3 кВт?

Ю. Кімбірський: Обленерго забезпечує потужність, визначену договорами до будинкового вводу. Внутрішньобудинкові мережі забезпечує будинкоуправитель. Як правило, деякі мережі окремих багатоквартирних будинків не витримують ту напругу, яка виникає при споживанні користувачами. Ми ж забезпечуємо тільки до межі будинку. Далі —  будинкоуправитель. 

Для чого зроблено таке регулювання?  Для того, аби всіх поставити в рівні умови? 

Ю. Кімбірський: НКРЕКП чітко роз’яснила, що внесені зміни до нормативно-правових актів упорядковують відносини щодо договірної потужності на  індивідуальних побутових об'єктах та забезпечують захист їх прав у частині не здійснення з боку оператора системи розподілу (ОСР) обмеження потужності на об'єктах нижче 5. Простішими словами — нижче 5 кВт ніхто нікого не обмежує. Взагалі в Постанові №475  не передбачене обмеження потужності, ми її просто узгоджуємо з побутовими споживачами.  

Студія: Наскільки я розумію, збільшення потужності до 5 кВт є безкоштовним, а от більше 5  це платна послуга і  скільки це коштуватиме?

Ю. Кімбірський: Не готовий вам відповісти, це трохи не мій напрямок. Якщо потрібне окремо роз’яснення, то наша компанія обов’язково надасть його. 

М. Васюта: Хочу відповісти глядачу, який телефонував. Справді, внутрішньобудинкові мережі — дуже важливе питання. Це — розріз кабеля та його розмір.  Звісно, що у будинку є багато квартир, всі хочуть мати велику потужність, але маємо розуміти, чи справді ці внутрішньобудинкові мережі витримають, чи ні.
Окрім внутрішньобудинкових мереж також треба розуміти, що ввідний кабель на будинок, який пролягає від трансформаторної підстанції  і до самого будинку, підходить так, що потужність треба замірювати. Для цього раджу мешканцям звернутися до свого управителя або до голови ОСББ, заміряти квадратуру кабеля так званої поверхової шини, яка  пролягає від внутрішньої, від ВРП, яке знаходиться внизу на перших поверхах чи десь в підвалі, до квартири, і розрахувати для всіх квартир. Я думаю варто брати по максимуму, по  5 кВт, а ще краще —у мешканців з’ясувати яка в кожної квартири потужність і на яку потужність вони претендують, а вже від цього можна розрахувати по розрізу кабелю та по кабелю, який заходить від підстанції до будинку, наскільки це буде дозволено.

Ю. Кімбірський: Я хочу від себе прокоментувати — у мене договірна потужність 4 кВт. У мене є два обігрівачі, кожен з яких не більше, ніж 700 Вт. Це великі електричні картини, що обігрівають кімнату інфрачервоним світлом і мені цього достатньо. Інколи люди купуючи дуже потужні обігрівачі не враховують багатьох факторів, наприклад, відсутність утеплення фасаду, і відповідно споживають значно більше потреби. Мені по 700 кВт у двох кімнатах, плюс увімкнена пральна машина та електродуховка — потужності вистачає з головою.

Чи зі зміною потужності потребуватимуть зміни лічильників?

Ю. Кімбірський: Не потребуватимуть.

М. Васюта: Станом на сьогодні техніка вдосконалюється, її однозначно стає більше. Наприклад, раніше були дискові квартирні лічильники, в подальшому —  лічильники класу точності Меридіан. Тепер вводять, особливо в новобудовах дуже поширені, такі сучасні лічильники як MTX. Вони двохзонні, і автоматично за допомогою маршрутизатора можуть передавати дані показників «день» та «ніч» до обленерго. Цей останній тип лічильників, MTX,  всередині  містить таке реле, яке віддалено програмується на певну потужність — на 3 кВт чи на 5 кВт, чи на 4, на 6 чи на 8 кВт. Мешканці, у яких встановлені такі лічильники, отримавши таке повідомлення, можуть автоматично попасти під програмування і зменшення їхньої потужності. 

Насправді не всі мешканці багатоквартирних будинків отримали повідомлення по 5 кВт.  Є непоодинокі випадки коли новобудови, які зовсім недавно уклали індивідуальні договори, провели так званий розподіл електроенергії, і їм була визначена потужність 5 кВт, отримали повідомлення про те, що їм встановлено 3 кВт. Якраз ця категорія стає найбільш вразливою, тому що їхня потужність програмується автоматично. 

Що це означає? Якщо квартира починає споживати більше ніж 3 чи 5 кВт, лічильник автоматично вимикає подачу електроенергії і це триває певний період часу. Тобто, фактично коли все у квартирі включили — виключилось світло. Трошки почекали —включилось. Після цього треба вже однозначно обмежувати потужність в квартирі, щоб не вимкнулось знову. Відповідно,  це спонукає до того, що потрібно вирушати до обленерго та купувати собі додаткові кіловати.

Ю. Кімбірський: Прокоментую. По перше, Постанова №475 не визначає обмеження споживачів. У ній йдеться про те, що ми піднімаємо потужність для споживачів, у яких вона була меншою 3 кВт для багатоповерхових, та менше 5 для індивідуальних будинків. 
Щодо того, що є нові будинки, у яких потужність становить більше 3 кВт, до нас  надходять такі звернення,  ми негайно на них реагуємо: піднімаємо інформацію, звіряємо та вносимо нові узгодження. Тут жодних проблем немає.

Чи витримають електромережі нові потужності? Ми говорили про те, що в старих будинках вона буде збільшуватись і десь буде вона регулюватись на одному рівні.

Ю. Кімбірський: На мою думку, витримає. Чому? Тому що люди вже споживають безконтрольно. Мешканці включають потужні електроприлади і ні про які обмеження в жодному багатоповерховому будинку наразі мені не відомо. 

Відповідно, потужність просто узгоджується для того, щоб люди розуміли, яку потужність вони мають за своїм об’єктом, та щоб вона була зафіксована. У кожного співвласника є місяць для того, щоб написати нам листа та надати свої аргументи — наявний договір, технічні умови чи проектне рішення стосовно того,  що потужності є вищими, ніж встановили. У випадку, якщо немає жодних проектних рішень, ми встановлюємо потужності на тому рівні, який визначений Постановою №475. 

 М. Васюта: Я можу з впевненістю говорити про будинки, в  яких створено ОСББ, або про будинки, які перебувають в управлінні переважно в приватних управляючих компаніях. В першу чергу потрібно дослідити так званий будинковий ввід. Це кабель, який пролягає від підстанції до будинку. Напевно більшість знає, що будинок — це потужність, і кабель завжди кладеться з резервом. А отже, кожен будинок має свій резерв потужності: у когось резерв  більший, у когось — менший. За рахунок наявного резерву якраз можна збільшувати потужність, тобто можна забезпечити споживачам 5 кВт. 

Однак, після будинкового вводу ще є загальнообов'язкові електрощитові, а після них і  ПШО — поверхові шафи обліку або поверхові щитові. І якраз у кожного багатоквартирного будинку це найслабше місце. Саме там трапляються замикання, загорання, підплавлення і тому важливо звернути увагу на ці місця, на місця наявних контактних з’єднань.

Звісно, радимо всім багатоквартирним будинкам перед тим, як надавати дозвіл споживачам  на збільшення потужності, переглянути своїх мережі. Якщо виявиться, що мережі в дуже незадовільному стані, можна звернутися, наприклад, до Львівської міської ради, де діє програма капітальних ремонтів, яка якраз і передбачає питання ремонту таких мереж.

Хто відповідальний за аварійні випадки чи псування приватного майна у випадку збільшення потужності і невідповідності мереж?

М. Васюта: Є таке поняття — межа балансової відповідальності. Якщо говорити про межу балансової відповідальності, будинковий ввід, перші клеми, це відповідальність ПрАТ «Львівобленерго». За все електричне обладнання, яке знаходиться далі аж до квартири, відповідає управитель багатоквартирного будинку або ОСББ. Тут іде мова про доставку електроенергії до квартири споживача.

Коли ж говорити про відповідальність співвласників квартири — тут застосовується Закон України № 417 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який почав діяти ще з 2015-2016 років та фактично вперше за всі роки незалежності України хоч якось врегулював відносини права власності між співвласниками в багатоквартирному будинку.

Закон №417 визначає, що якщо будь-якою мережею в будинку користується більше, ніж один співвласник, це вже спільна власність.  Якщо ж нею користується лише один співвласник, це — індивідуальна власність конкретного користувача.
В нашому випадку відхід кабеля від загальнобудинкової шини до облікової автоматики, яка знаходиться перед лічильником, і є точкою розмежування між квартирою і загальнобудинковою відповідальністю.

Короткі висновки чи підсумки


Ю. Кімбірський: Наголошую, що це не зміна потужності, а узгодження тої потужності, яка була. Узгодження —це добре. У випадку, якщо виявите помилку, відразу звертайтесь до нас (у ПрАТ «Львівобленерго») і ми її виправимо. Якщо ж у вас була потужність менша, ніж 3 або 5 кВт, ми її піднімемо до рівня, визначеного державою.

М. Васюта: Усім споживачам потрібно обов’язково звернути увагу на отримані повідомлення та уважно вивчити, яку квартира споживає потужність. Оскільки сам факт отримання повідомлення ще не дає споживачу обмеження потужності, потрібно віднайти попередньо укладені договори, якщо такі укладались та перевірити потужність.
Зверніть увагу, що якщо після вступу умов у повідомленнях в силу, будуть встановлені автоматичні обмежувачі потужності, тоді вже буде пізно.