АМУЖН
Публікації

Експертка розповіла про маловитратні заходи, які значно підвищують безпеку та доступність будинку для його мешканців

Команда Управбуду поспілкувалися у форматі стрім-інтерв’ю з Ярославою Сорокопуд – тренеркою та експерткою з гендерних питань. Другий матеріал цієї серії присвячений визначенню небезпечних зон у будинку та окремим маловитратним заходам, що можуть значно підвищити безпеку та доступність будинку. 

Про найбільш небезпечні зони в будинку та на прибудинковій території

Спеціалісти визначили низку типових небезпечних зон у будинку та на прибудинковій території. Перш за все, якщо будинок розміщено таким чином, що він має глухий кут. По-друге, небезпечною є велика кількість кущів та дерев на прибудинковій території, де може заховатися зловмисник. По-третє, якщо будинки розміщені на місці розвороту транспорту, і діти, вибігаючи з будинку, потрапляють на дорогу, такі випадки, на жаль, не поодинокі. По четверте, відкриті підвали та горища, особливо – захаращені та непоремонтовані, куди можуть проникати сторонні особи. Також це погано освітлені під’їзди, а особливо – якщо в будинку немає обмеження, щоб туди заходили люди, які не мешкають у будинку та розпивали алкогольні напої. І це – лише найтиповіші зони, але треба розуміти, що в кожному будинку можуть бути якісь особливі зони, і не одна. Тому до безпеки й варто ставитися зі всією серйозністю. І вагомим кроком до її забезпечення якраз і стане проведення аудиту безпеки та доступності. 

Про питання анкети до аудиту безпеки та доступності багатоквартирного будинку

Анкета чітко фіксує наступні моменти: адресу будинку, дату та час проведення аудиту, склад групи, яка його проводить. Також до анкети буде занесено коротку характеристику будинку – рік будівництва, кількість поверхів, кількість під’їздів, наявність ліфту або будь-які інші особливості. А от далі вже йде суб’єктивне сприйняття різними категоріями мешканців цих індивідуальних особливостей будинку. Наприклад, візьмемо освітлення в під’їзді. Припустимо, для підлітка воно може здатися достатнім. Але вже для людини, яка погано бачить, воно виявляється недостатнім, потребує заміни, можливо – іншого розташування. 
З іншого боку – на більшість питань відповідь є об’єктивною – це стосується наявності домофону, або контролю за входами до підвалу чи горища: в кого є ключі, чи закриті вони взагалі. Кожне з цих питань, а їх декілька десятків – це цеглинка до вашої впевненості в тому, що будинок є безпечним та доступним. Або може таким стати в результаті змін, впроваджених на основі такої анкети. 

Про важливість належного освітлення будинку та прибудинкової території

Питання освітлення в багатоквартирному будинку є проблематичним. З одного боку, освітлення в місцях загального користування – це те, на чому співвласники будинку хочуть економити. Крім того, непоодинокі випадки, коли в будинках банально немає лампочок у під’їздах, бо їх викручують самі ж співвласники. 

Водночас, хороше освітлення – одна з базових потреб, що сприяє достатній безпеці на прибудинковій території та в самому будинку. Це значить, що в дворі мають бути достатньо яскраві ліхтарі, щоб освітлювати увесь шлях до під’їздів, що на вході до під’їзду також має бути достатньо якісне освітлення. Щоб було добре видно двері, всі закутки довкола входу, а також усі потрібні таблички – номер під’їзду, можливо – список квартир, номер будинку. Далі – в самому будинку – щоб був добре освітлений шлях від входу в під’їзд до ліфту, щоб були освітлені сходові майданчики, і навіть тамбури перед квартирами – всі місця, де теоретично хтось може заховатися, скориставшись темрявою. 

Але є чудове технічне рішення, яке сприяє і економії, і якісному освітленню вказаних місць. Це – LED-лампи або LED-стрічки (їх іще й неможливо викрутити), особливо якщо вони оснащені датчиками руху. Датчики руху не лише дають додаткову економію – світло горить лише тоді, коли потрібне – але й можуть відвадити зловмисників – адже будь-який рух автоматично освітлюватиме приміщення. Це – один з прикладів того, що зміни в будинку варто впроваджувати, адже часом за невеликі кошти можна досягти одночасно і економії, і підвищення комфорту та безпеки. 

Про маловитратні заходи, які значно підвищують безпеку та доступність в будинку
Деякі рішення, які приймаються в результаті аудиту безпеки та доступності, не є очевидними на перший погляд. Наприклад є чудове рішення, яке значно зменшує травматичність для людей, які погано бачать – це відмічання жовтою стрічкою перепадів площини – бордюрів, сходинок тощо, які можуть бути на шляху в такої людини. Такої потреби не помітить людина, яка бачить добре. Але наклеювати такі стрічки – наголошу, що це недороге рішення – в інтересах людей зі слабким зором, а таких є чимало в кожному будинку, адже це поширена проблема в літніх людей. Голови ОСББ часто кажуть, що їм практично нічого не коштує така стрічка або фарба, а результат – дуже ефективний. 
І так – із багатьма пунктами нашої анкети. Поставити будівельну сітку, щоб перекрити доступ потенційних зловмисників до гаражів, знову ж таки – встановити LED-стрічки – це заходи, які не коштують усіх грошей, але радикально поліпшують життя у вашому будинку, особливо – для деяких категорій мешканців. 

Про переваги та небезпеки закритих дворів

Закриті двори є дуже комфортними. Але й тут є свої підводні камені. Чи зможуть оперативно під’їхати до такого будинку швидка, пожежні, аварійні служби? Швидше за все, що ні. І про це говорить також нормативна база. 
Тому можна, звісно, закрити свій двір, поставити шлагбаум, повністю відгородитися. Але при цьому необхідно врахувати й усі інші фактори, що можуть становити небезпеку – наприклад, розуміти як діяти у випадку термінового виклику аварійної служби. Мають бути встановлені відповідні до потреб сигнальні кнопки, на видному місці мають бути телефони – кому зателефонувати в будинку при потребі. 

Про важливу інформацію на дошках оголошень

На дошці оголошень в кожному під’їзді будинку варто розмістити перелік корисних номерів телефонів. Він потрібен кожному мешканцю будинку. Там мають бути, зокрема, телефони гарячих ліній поліції, всіх аварійних служб. Але також до цього переліку варто додати телефони жіночих громадських організацій – нехай ця інформація буде на дошці. Адже ця інформація може стати ключовою у випадку домашнього насильства. Коли жінка знає, куди їй звернутися за консультацією в подібному випадку, коли така інформація – на виду, й зберігає анонімність жінки, це може врятувати комусь життя та здоров’я. І при цьому – нічого не коштуватиме самому будинку. 

Про залучення співвласників до проведення аудитів у будинку

В Україні тільки нашими зусиллями було проведено понад 10 аудитів безпеки та доступності – було би значно більше, якби не ситуація з карантином та посиленими заходами безпеки, спричинена поширенням коронавірусної інфекції. Крім того, ми прочитали тренінги на цю тему й люди – озброєні цими знаннями – самостійно проводять аудити в своїх будинках. Цікаво, що є навіть випадки, коли в аудитах брали участь співвласники, які скептично ставляться до діяльності ОСББ у будинку та схильні блокувати різні рішення щодо його розвитку. І такі співвласники зробили для себе дуже важливе відкриття: виявляється, зміни в будинку впроваджується не тому, що цього хоче голова чи правління ОСББ. А тому, що вони об’єктивно потрібні, що є об’єктивні підстави їх впроваджувати. Тому це може бути важливим приводом для налагодження комунікації зі співвласниками. 

Джерело: Управбуд
Зображення: Доступ до правди