АМУЖН
Публікації

Здоровий дім: поверховість, світло, колір і звук у «здоровому приміщенні». Частина 2

У першій частині ми вже розібралися з поняттям «синдрому хворого будинку», низкою факторів, які можуть спричинити хворобливе самопочуття, а також способи боротьби із причинами та проявами агресивного середовища. На жаль чи на щастя, напрямів впливу приміщення на стан людей так багато, що охопити тему одним матеріалом неможливо. У той час, коли ми маємо більше ризиків негативного втручання факторів на нас, ми маємо і чимало способів покращити свій простір на максимум. Поверховість, світло, колір і звук є «героями» статті на сьогодні.

На небі, чи на землі?

У давнину вірили, що чим вище розташовано місце для життя, тим ближче людина знаходиться до бога. Та сьогоднішні реалії навряд чи керуються такою ж думкою. Перенаселені мегаполіси стають «кам’яними джунглями» з економічних розрахунків вмістити якомога більше людей на квадратну одиницю. При цьому часто враховуються лише базові потреби житла «підлога-стіни-стеля», не зважаючи на якість сталість, екологічність матеріалів, їх вплив на здоров’я майбутніх мешканців. 

Висота від землі, на якій більший час проводить людина, значно відбивається на її самопочутті та цілком може стати роз’ясненням щодо збоїв роботи в організмі.

Життя на найнижчих поверхах

Існує думка, що життя з першого по третій поверх дає психологічний комфорт. Водночас існують певні ризики: порушення повітрообміну, тінь і вологість, що може призвести до виникнення цвілі і грибків, які можуть викликати у людей бронхіт, пневмонію і різні алергічні реакції.

Крім того, мешканців перших поверхів частіше за інших страждають від автомобільних вихлопів, випарів від асфальту. Тож, якщо жити на нижніх поверхах то за умови, що будинок знаходиться мінімум за 200 метрів від автостради.

Життя на найвищих поверхах

На судини і нервову систему жителів найвищих поверхів сучасних «свічок» може діяти підвищене електромагнітне випромінювання. Більшість відкритих даних зазначають, що люди, які проводять більшу частину доби на високих поверхах, можуть частіше за інших страждати безсонням, головними болями, тиском і психологічними порушеннями.

До речі, в країнах ЄС жити вище 6-го поверху вважається непрестижним і різко шкідливим для здоров’я. Якщо поглянути на місцеві ландшафти Словаччини, Чехії, Данії тощо, то в око вбиваються саме компактні житлові будиночки з 3-5 поверхами.

Ваша Світлість, подбайте про світлість

Неправильний рівень освітлення може викликати головні болі, швидку втомлюваність, низьку продуктивність, порушення зору, збій біоритмів.

Результати деяких досліджень говорять, що холодне світло поліпшує концентрацію уваги, знижує рівень сонливості, а помірне холодне освітлення допоможе сконцентруватися під час роботи. Короткі хвилі (ультрафіолетове світло) активують організм, адже «придушують» мелатонін – гормон, який регулює добові ритми. А от яскраве холодне освітлення вночі може бути шкідливим, адже нестача того ж мелатоніну може призводити до порушення сну.
Більшість живих істот мають «вбудовані годинники», які регулюють терміни біологічних процесів та щоденну поведінку. Ці «годинники» відомі як циркадні ритми. Вони дозволяють підтримувати в природі процеси та поведінку відносно цілодобового циклу день/ніч.
Світло має терапевтичну антидепресантну дію, якщо організм піддається його впливу у правильний час і за вірним добовими ритмом. Так, у 2007 році Міжнародне агентство з досліджень раку визнало позмінну роботу, яка розходиться з циркадними ритмами (нічна робота, сон вдень), як вірогідний канцероген для людини.

Як чутно? Про правильну акустику у приміщенні

У світі зростає розуміння того, що будинок має бути не лише функціональним і естетично привабливим, але й акустично комфортним. Тому багато архітекторів та інженерів переосмислюють поняття форми й простору, змінюють підходи до вибору будівельних матеріалів. Існує навіть «слухова архітектура» – акустичний досвід людини в просторі.
Те, як звук взаємодіє з фізичною структурою будівлі (стінами, стелею, підлогою тощо), може істотно змінити наш настрій і емоції. Неправильна акустика збільшує роздратованість, породжує тривогу, може навіть знизити працездатність.

Сьюзен Магсамен, виконавчий директор Міжнародної лабораторії мистецтв і інтелекту в Університеті Джона Гопкінса в Балтиморі (США) бере участь у мультидисциплінарному проєкті, який має на меті створити абсолютно новий тип цілющого простору для дітей, які прокидаються вночі через травми мозку. «Кімната сенсорної допомоги», яку відкрили в дитячій лікарні при Інституті Кеннеді Крігера, буде створювати комфортне середовище. Налаштовувати звуки, наприклад, голос матері або пісню – улюблені запахи, температуру і світло для кожної окремої дитини.

Способи зробити приміщення «здоровішим», що доступні кожному

Де б ви не знаходилися – у власному будинку або в офісі, зробити простір комфортнішим цілком можливо. При цьому, не витрачаючи на це багато часу або грошей. Що робити?

1. Візьміть світло під контроль. Використовуйте різні види світильників, що дають тепліше чи холодне, яскраве чи тьмяне світло. У денний час доби немає нічого кращого за природне світло, а якщо є потреба від нього сховатися, просто прикрийте вікно шторами.

2. В ідеалі, деталі звукоізоляції у приміщенні, де вам доведеться працювати, відпочивати, спати, варто уточнити ще на етапі його будівництва. В іншому ж випадку, можна влаштовувати періоди тиші, слухаючи музику, що релаксує, використовувати вушні затички, коли є потреба сконцентруватися на завданні або заснути. Також можна зонувати приміщення: наприклад створювати в офісах та опен-спейсах окремі переговорні та звукоізоляційні кімнати.

3. Ароматизація повітря створює певну атмосферу та настрій. Аромат цитрусів здатен збадьорити та надихнути, а шлейф солодкої лаванди чи теплої кориці заспокоїть та призведе до сонливості. Ненав’язливі аромати апельсину, зеленого чаю, ялинового лісу, мускусу вважаються універсальними та здатні створити затишок будь-де.

4. Колір приміщення відіграє левову роль не лише у вашому настрої, але й самопочутті. Ми знаємо чимало корисних властивостей кожного кольору: жовтий – бадьорить, червоний – надає енергії, синій – заспокоює тощо. Проте занадто велика концентрація одного кольору у приміщенні може завдати більше шкоди, ніж користі. Так, яскраві стіни лимонного кольору в офісі втомлюватимуть команду за робочий день, надлишок червоного може спричиняти спалахи агресії, а захопленість синьою гамою може схиляти до депресивних думок. Головне правило – дотримуватися золотої середини. Робити один колір основним, а інші – другорядними.

Тож, якщо ви увійшли до будівлі й відчули дискомфорт без очевидних причин, то мова тут не про містику, а про сукупність головних факторів, про які ми розповіли у двох частинах матеріалу. Найприємніше те, що створити диво та «вилікувати» будинок можете ви самі.

Текст: Наталія Бурило
Джерело: Ритми.медіа