АМУЖН
Публікації

Заміна ліфта в ОСББ: досвід сихівського будинку

Фактично щодня у Львові якийсь мешканець вирішує, що його будинок потребує створення ОСББ, щоб була можливість збільшити комфорт та забезпечити краще життя, хоч з міського бюджету виділяють лише три мільйони щороку на діяльність цієї форми власності. Сихів.МЕДІА поспілкувалися з головою ОСББ «Львівський дворик» Тетяною Афанасьєвою, яка розповіла про те, як у її будинку (вул. Хоткевича, 30а) вдалося поставити новий ліфт і зробити це за значно менші кошти, ніж прийнято зазвичай.

Що ви думаєте про проблему з ліфтами у Львові?


Я є головою громадської ради при управлінні ЖКХ у міській раді, і ми часто говоримо про ліфти. Згодом це буде масово, і коли їх захочуть ставити всі, ми не зможемо цього зробити за мільйон гривень на кожен. А ми говоримо про те, що на ОСББ виділяють три мільйони гривень на рік. Тобто, в бюджеті є близько 40 мільйонів і всього 3 з них йдуть на ОСББ, усе решта – на ЖЕКи. ЖЕК, припустимо, ставить один ліфт за мільйон гривень і все. Я веду до того, що в паспорті кожного ліфта зазначений термін його експлуатації, і коли він виходить, я несу за це кримінальну відповідальність, якщо раптом щось станеться.


Коли ви вирішили, що вам потрібен новий ліфт?


Ми подалися на тендер в січні минулого року. Спочатку нам прийшла відмова, але в листопаді сказали, що з’явилися вільні кошти, і їх можна виділити. Хочу подякувати Сихівській райадміністрації, яка долучила нас до цього проєкту, та й при затвердженні бюджету 90% фінансування – їхні.

Отож ми подалися, і я дуже хотіла, щоб та фірма, яка нас обслуговує, і ставила цей ліфт, тому що я прекрасно розумію, що прийде одна фірма підрядників і поставить його, а тоді обслуговувати буде інша – виникатимуть непорозуміння, нарікання одне на одного.
Саме тому я й попросила «Astra-company», щоб вона брала участь в тендері, хоч вони ніколи і не займаються таким. Однак вийшло так, що вони подалися, і їм виділили всього 480 тисяч на новий ліфт. Хоча всі тендери, якщо проаналізувати, мінімально мають від 780 тисяч. А в основному на ліфти виділяють мільйон.Ми поставили не китайський, не білоруський, а турецький гарний ліфт. Тобто, він зовсім інший по своїх характеристиках та навіть матеріалу, з якого він виготовлений. І поставили ми його за ці гроші, які є.
Звичайно, що це дуже складний процес, і ніхто не бачить всіх тих нервів, недоспаних ночей, але результат того вартий. Якщо ви хочете жити в комфортних умовах, ви маєте до цього докладатися.

Що думають мешканці про новий ліфт?


Мої мешканці на сьомому небі від щастя, тому що вони розуміють, що це вже на роки тепер. Адже кожного разу, коли старий ліфт зупинявся, ми починали думати, що з ним далі робити. Ми гадали, що запчастини, які з нього зняли, можливо, використаємо для інших ліфтів, але зрозуміли, що вони вже вичерпали своє і годяться тільки для металобрухту.


Як ОСББ підтримує ліфти?


Ми вкладаємо гроші в поточний і в капітальний ремонт ліфтів самі, тобто ті ОСББ, які я веду, підтримують ліфти. Наприклад, тут, у цьому будинку (просп. Червоної Калини, 40) є 15 поверхів, і ми на ліфт витратили близько 150 тисяч за два роки, але ми його значно оновили, бо в нас вкрали всі троси, і був несправним мотор, тому нам треба було по-новому його запустити. Так, люди три тижні ходили на 15 поверх пішки. Це було дуже великим випробуванням, але по-іншому зробити ми не могли. Так само в будинку в якому я мешкаю, два місяці ходили пішки, але так вийшло, що зараз маємо новий чудовий ліфт вартістю 480 тисяч, 10% з яких заплатило ОСББ. І знову ж таки, це не 100 тисяч, а 47 800, тобто, це зовсім інші кошти. І за той мільйон, який дають у тендерах, цілком можна зробити два ліфти або капітально відремонтувати чотири. Мені здається, ці кошти треба використовувати більш раціонально, але тут дуже тонка межа того, хто виграє в тендері. Я говорила з директором фірми, яка поставила нам ліфт, і він каже, що за пів мільйона реально поставити ліфт і зробити ремонт у ліфтовій, в машинному відділенні. Тобто, гроші можна використовувати раціонально – має бути інший перерозподіл коштів.

Чи можна покращити процес допомоги місцевої влади ОСББ?


Мені дуже шкода, що місцева влада не міняється. Ми подавалися на всі місцеві програми і далі будемо подаватися, тому що, на жаль, мій 4-річний досвід головування ОСББ показав, що всі державні програми, де є співучасть міського бюджету, працюють. А те, що стосується повністю міського бюджету, розвивається не дуже. Завжди є розставлені пріоритети, списки, і потрапити туди дуже складно. Я 4 роки пишу листи до нашої райадміністрації, щоб нам біля будинку поміняли бруківку, бо навколо у всіх ЖЕКівських будинках це зробили, але досі нічого.

Мені здається, що мешканців тих будинків, де є ОСББ, зробили вже дуже багато за свої кошти, тож тепер їм варто допомогти для того, щоб заохотити. Мешканці мого будинку самі утеплили будинок, поміняли всі комунікації, подалися на фонд енергоефективності і планують робити повну реконструкцію системи опалення. Тобто, у всіх квартирах буде збалансована система, і кожен мешканець зможе регулювати подачу тепла і платити за те тепло, який він використовує. Мені здається, це справедливо. 

Щодо ліфтів, то це масова проблема і, чесно кажучи, я не знаю, як з неї вийти. Можливо, якби ми мали якусь гарантію, що платитимемо 10-20% відсотків від вартості ліфта, якби мали можливість самі обирати підрядника, і якби все було в межах справжніх цифр, я б сказала чітко мешканцям, скільки нам потрібно зібрати, і ми б так і зробили. Якби робили хоча б по одному ліфту на рік, це була б просто фантастика. Проте люди мають точно знати, що зберуть ці кошти, тому що, як правило, будинок має 9 поверхів, 36 квартир. Перший поверх завжди відпадає, бо їм ліфт не потрібен, другий так само, тому залишається лише 7 поверхів, які можуть брати участь у цьому процесі. А це дуже велике навантаження на людей, тому це неможливо зробити без допомоги місцевого уряду.

Юлія Бойчук