АМУЖН
Публікації

«Аудит безпеки та доступності будинку – найпростіший спосіб радикально вирішити його важливі проблеми», – Ярослава Сорокопуд

Команда Управбуду поспілкувалися у форматі стрім-інтерв’ю з Ярославою Сорокопуд – тренеркою та експерткою з гендерних питань. Перший матеріал цієї серії присвячений ключовим характеристикам та перевагам аудиту безпеки та доступності багатоквартирного будинку. 

Про міжнародний та український контексти проведення аудиту безпеки та доступності
Аудит безпеки та доступності – це не українське ноу-хау, це не нова ідея в міжнародному контексті. Іще 10 років тому жіночі організації в Австрії всерйоз взялися за ідею створення безпечного середовища у Відні. Вони адвокатували це питання, розглянувши, наприклад, наскільки освітленими є тротуари, підходи до транспортних зупинок, наскільки двори будинків є добре освітленими та зручно розташованими. 

Аудит безпеки території, ясна річ, стосується не лише багатоквартирних будинків. Він може проводитися і у парках, і в скверах, і на вулицях. Понад 7 років тому подібні аудити вже проводилися й навіть презентувалися у Верховній Раді. Тому ця тема не є новою загалом. Однак у тому, що стосується саме багатоквартирного будинку – це справді наша інновація. Тобто використовуючи напрацювання і міжнародної спільноти, і українських жіночих громадських організацій, ми створили такий посібник – «Аудит безпеки й доступності багатоквартирного будинку».

Про нормативний контекст аудиту безпеки та доступності багатоквартирного будинку
Ми прагнули відійти від сприйняття будинку самого по собі, звернувши основну увагу на людей, що в ньому проживають. Почати більше спілкуватися з людьми та визначити їхні інтереси, їхні потреби. 

Якщо ви прочитаєте посібник щодо проведення аудиту безпеки, ви знайдете в ньому анкету. Керуючись цією анкетою, група мешканців має проаналізувати прибудинкову територію, під’їзди, горища, підвали. І в ході цього самостійно відповісти на питання – чи все гаразд із будинком, чи все ж таки є дещо, що варто змінити, аби територія будинку була безпечною та доступною для кожного з цих мешканців. А вже потім – донести ці рішення до людини, яка приймає рішення щодо будинку – голови правління ОСББ чи управителя. І разом вирішувати – як забюджетувати ці зміни, скласти план їх впровадження. 
Це – зовсім інший підхід, ніж був досі. Це співвласники будинку стають активними рушіями змін, усвідомлюючи, що ці зміни відповідають їхнім інтересам. 

Аудит безпеки та доступності будинку – це соціальна ініціатива, яка технічно не є затвердженою на нормативному рівні. Але ця ініціатива – в інтересах усіх співвласників. До аудиту ніхто не примушує, але він є безумовно корисною справою. 

Про те, коли та як саме варто проводити аудит безпеки та доступності
Важливо зрозуміти, що коштів для проведення аудиту безпеки та доступності – не потрібно. Найпотрібніший ресурс – це час мешканців будинку, їхнє прагнення до змін. В посібнику є докладна інструкція щодо того, як проводити аудит та рекомендації – хто має брати в ньому участь. 

Ініціювати аудит безпеки та доступності має голова правління ОСББ або особа чи організація, яка надає будинку послугу з управління. Але присутніми на аудиті, тобто буквально ходити по будинку та навколо нього з анкетами та відповідати на питання, мають співвласники будинку. При цьому мають бути представники різних категорій співвласників. Це і родини з малими дітьми, оскільки вони мають чітко розуміти – як їм поводитися з візочками, чи є в будинку відповідна інфраструктура, що дозволить користуватися такими візочками. Це і родини з неповносправними людьми, з обмеженими фізичними можливостями, поганим зором абощо – якщо такі є в будинку.

Також це мають бути і чоловіки, і жінки, і підлітки, і навіть діти – вони також можуть розповісти про свої враження щодо доступності будинку та території. Однак великої кількості таких учасників аудиту не потрібно – всього декілька. При потребі можна запросити місцевих депутатів, до яких плануєте звернутися, особливо – в час перед виборами. Можете при потребі запросити представників поліції та «зеленбуду», все залежить від індивідуальних особливостей вашого будинку. 

Іще один важливий момент – аудит варто проводити в час, коли довкола темніє. Оскільки в денний час важко побачити всі нюанси, які є в будинку – а часто вони пов’язані з якістю освітлення, як у самому будинку, так і на прибудинковій території. Це дозволить виявити окремі важливі нюанси, вже пов’язані із безпекою: чи є поряд із будинком затемнена арка, яку варто було би освітити, щоб там не сховався зловмисник? Чи добре видно номер будинку та номери під’їздів, щоб затемна можна було швидко знайти потрібний? Чи добре освітлений під’їзд, прихід до ліфта, чи все ж зловмисник може заховатися десь на першому поверсі? Відповівши на такі питання, що відображені в анкеті, група співвласників-“аудиторів” зможе чітко встановити, які є в будинку потреби в змінах для досягнення ліпшого рівня безпеки та доступності. 

Про результати аудиту безпеки та доступності на прикладі будинку в Дніпрі
Бажано, щоб кожен і кожна голова правління ОСББ мали посібник «Аудит безпеки та доступності багатоквартирного будинку» як настільну книгу. Посібник є в друкованому вигляді, але є й у електронному, тобто його вільно можна завантажити та легко роздрукувати. 

До посібника додається анкета. Її варто роздати всім співвласникам та стороннім фахівцям, які зголосилися взяти участь в аудиті. Також ми маємо докладно розписаний приклад проведення такого аудиту в Дніпрі. З ним також варто ознайомити учасників аудиту у вашому будинку – щоб вони мали орієнтир. 

В цьому будинку, яким управляє Анна Прокіпець, було чітко визначено – які зміни загалом варто впровадити в будинку, а що варто змінити передовсім. І нещодавно Анна брала участь у тренінгу щодо проведення такого аудиту. Вона сказала, що в будинку вже впроваджено чимало змін. Важливо, що до проведення аудиту вони запросили місцеву депутатку, людину, яка впливає на певні рішення в місті. Наскільки я розумію, це додало результату. В цьому будинку, наскільки я розумію, вже втілено всі рекомендації, які зафіксував аудит, і це радикально змінило ситуацію з безпекою. 
Але деякі рішення того аудиту були впроваджені досить швидко. Наприклад – закрили сіткою небезпечний та погано освітлений прохід між гаражами, де могли ховатися зловмисники та ошивалися підозрілі особи. Тепер мешканці будинку задоволені – мінімум однією реальною небезпекою стало менше. 

Тож забезпечити проведення аудиту – це не така вже й складна справа. Ключова річ тут – зацікавити в ньому різні категорії співвласників та чітко усвідомити – за результатами аудиту потрібно буде приймати рішення, виділяти або залучати кошти та реалізовувати зміни. Зате в їх результаті ви матимете впевненість, що до вашого дому навряд чи прийдуть зловмисники – вони просто не захочуть ризикувати. І водночас – ваш будинок стане зручнішим та доступнішим для усіх категорій мешканців, включно з найменш захищеними. 
Тож приклад з Дніпра нам доводить, що аудит безпеки та доступності будинку – найпростіший спосіб радикально вирішити його важливі проблеми. 

Джерело: Управбуд