АМУЖН
Публікації

Особливості діяльності управителів та голів ОСББ/ЖБК Польщі в умовах пандемії коронавірусу COVID-19

Через загрози, що виникають внаслідок поширення коронавірусу COVID-19 по всьому світу та в Польщі зокрема, управителі ОСББ і ЖБК зобов’язані дотримуватися спеціальних правил роботи. Які заходи можуть запровадити управителі, правління ОСББ (пол. «вспульнота мешканьова») та адміністрації ЖБК (авт. польські ЖБК — це великі організації з десятками будинків, з великими прибудинковими територіями, які займають цілий квартал або мікрорайон, з орендними приміщеннями та власною адміністрацією)?
Як зміниться діяльність управляючих компаній, адміністрацій ЖБК та правлінь ОСББ?

Обмеження зустрічей та закриття кас

Комунікація між управителями і співвласниками/мешканцями переводиться виключно в дистанційний формат — телефоном, через мережу Інтернет. 

Протягом останніх кількох років багато ОСББ/ЖБК та управляючих компаній працювали над розробкою інтернет-платформ та їх популяризацією серед мешканців. 
Використовуючи середовища «віртуальних ОСББ» співвласники можуть перевіряти свої комунальні платежі, обмінюватися коментарями, ставити питання управителям, спілкуватися в чаті з іншими мешканцями та навіть приймати рішення. Саме зараз як ніколи актуальний час для того, щоб перетворити їх на постійну та безпечну форму контакту між співвласниками/мешканцями та управителями.

Здійснення необхідних платежів аналогічно переводиться у дистанційний формат. Під час епідеміологічної загрози управителі, ОСББ/ЖБК зобовязані закрити каси, а працівників, які їх обслуговують, перевести на виконання інших завдань. Мешканці більше не можуть здійснити оплату в касах ЖБК, ОСББ чи управляючих компаній, виключно з використанням онлайн - банкінгу.

Призупинення робіт у будинках та відміна запланованих зборів співвласників

Всі роботи з ремонту та контролю, які проводяться у квартирах житлових будинків, невідкладно повинні бути зупинені (наприклад, перевірка димоходів, газових інсталяцій). 
В теперішній ситуації перебування сторонніх осіб всередині будинку, а тим більше їхнє пересування середокремих квартир, може збільшити ризик поширення патогенного збудника. Тому знімання показів лічильників води переноситься на майбутні періоди або мешканці можуть самостійно повідомити поточні покази електронною поштою чи телефоном. 

З цього питання Головний інспектор будівельного нагляду в Польщі опублікував спеціальне роз’яснення з інформацією про те, що карантин не скасовує процедури технічних оглядів димо-вентканалів, а тільки відтерміновує в часі їх проведення до завершення пандемії коронавірусу.

Аналогічно — щодо зборів співвласників. Навіть у випадку, якщо щорічні збори ще не проводилися, їх проведення відтерміновується на період після карантину. 

Організація сусідської взаємодопомоги

У багатоквартирних будинках мешкають люди різного віку та з різним станом здоров'я. Багато з них належать до групи найбільшого ризику, але не у всіх є родичів, на допомогу яких вони можуть розраховувати. 

Управителі, особливо голови правлінь ОСББ чи ЖБК добре знають, кому може бути потрібна допомога. ОСББ чи ЖБК стають платформами для організації та координації такої допомоги. 

Для цього сусіди, з дотриманням усіх вимог та правил безпеки, організовуються та допомагають тим, хто цього потребує. При чому, це може бути як покупка певних необхідних речей чи продуктів, так і навіть просто коротка дружня бесіда.

Дезінфекція елементів спільного користування

Управителі, ОСББ і ЖБК зобов’язані забезпечити усіх, хто працює на території об’єкта нерухомості, засобами індивідуального захисту: масками та одноразовими рукавичками. 
Важливо систематично дезінфікувати елементи, що належать до ділянок спільного користування. Це — дверні ручки, поручні, ручки для відкривання ліфтів, кнопки в ліфтах, пульти управління домофонами, поштові скриньки, тощо. 

Для працівників проводять перепідготовку та розробляють спеціальні робочі правила/протоколи дій під час надзвичайної ситуації.

Якщо в ОСББ немає працівників — створюють сусідську взаємодопомогу.

Організація роботи групами

Обов’язково організувати позмінну роботу працівників управляючих компаній та ЖБК. Необхідно уникати одночасної роботи всіх працівників разом.

Хвороба одного працівника приведе щонайменше до карантину для усіх інших. Як наслідок, за цей час управляюча компанія чи адміністрація ЖБК взагалі перестане функціонувати.
Тому працівників слід розділити на групи так, щоб учасники однієї групи не контактували жодним чином з учасниками іншої.

У такому випадку, якщо виявиться один інфікований вірусом працівник, жорсткі обмеження та карантин будезапроваджено лише для учасників його групи. Інші ж зможуть працювати в звичайному режимі.

Карантин для всіх мешканців

У випадку підтвердженого факту коронавірусної інфекції в житловому будинку (або під’їзді), весь будинок (або під’їзд) та його мешканці підлягають карантину.

Згідно правил профілактики та боротьби з інфекційними захворюваннями серед людей, карантин вводиться для ізоляції здорових людей, які зазнали впливу інфекції. За правилами, здорові люди, які контактували з хворими, підлягають обов’язковій ізоляції протягом 14 днів.
Під час карантину забороняється залишати місце проживання. Важливо уникати зустрічей з іншими людьми, а якщо це неможливо – дотримуватися безпечної дистанції у 2 м.
Кожен, хто перебуває вдома в умовах ізоляції, надає санітарній інспекції інформацію про свій стан здоров’я. У разі його погіршення — обов’язково негайно повідомити по телефону про це санітарно-епідеміологічну службу.

Поліція в Польщі регулярно здійснює обходи, стукає у двері кожного з мешканців, які перебувають на карантині, цікавиться самопочуттям особи та уточнює чи ніхто не потребує ніякої допомоги. Таким чином поліція одразу ж здійснює контроль за перебуванням особи в місці карантину. 

Забезпечення доступу до інформації 

Інформування мешканців є одним з досить дієвих методів профілактики. Мешканців інформують про правила дій у надзвичайній ситуації, про можливі загрози та шляхи зниження ризику зараження коронавірусом. 

Для цього у місцях спільного користування в будинку розміщують інформаційні плакати, доступні на веб-сайті Національного інституту гігієни, а також поширюють короткі інформаційні буклети про шляхи зниження ризику зараження коронавірусом матеріалів через поштові скриньки мешканців. 

Для інформування використовують як готові плакати та інформаційні листівки, так і готують їх самостійно, використовуючи достовірну інформацію, розміщену на веб-сайті Міністерства охорони здоров’я.

Висновки

У Польщі представники і державної, і місцевої влади спільно докладають всіх зусиль для того, щоб максимально мінімізувати проведення будь-яких робіт чи здійснення певної діяльності під час поширення вірусу COVID-19.

При цьому усі правила та обмеження походять згори — від органів загальнодержавного рівня. В результаті —запроваджені в державі заходи однакові у всіх регіонах.
Такий уніфікований спосіб варто було б застосувати і для України, де натомість на регіональному рівні в кожній області затверджуються хоча б трішки, але відмінні від інших, особливі правила чи обмеження. 

Володимир Бригілевич,

Голова правління Центру досліджень місцевого самоврядування,

консультант Проєкту IFC