АМУЖН
Публікації

Здоровий дім: знайомимося з синдромом хворого будинку, щоб його подолати. Частина 1

Чи знаєте ви про «синдром хворого будинку»? Ми розкажемо про наукове відгалуження, що ставить питання: «Чи не вбиває вас власний будинок чи ваше робоче місце?». Ви переконаєтеся, наскільки важливо дослідити вплив робочих та житлових приміщень на власний фізичний та психоемоційний стан. А також отримаєте поради, які допоможуть створити приміщення, що буде позитивно впливати на здоров’я мешканців та гостей.

Якщо «хворіє» будинок, хворіють і його власники

«Синдром хворого будинку» (sick building syndrome – SBS, друга назва «пов’язані з будинком симптоми») – це розлади здоров’я людини, які виникають у певній будівлі (робочій, житлово-побутовій, соціально-культурній тощо) і які пов’язані з незадовільною якістю низки факторів у приміщеннях.

Виникнення SBS переважно пов’язано з:

  1. Забрудненням повітря шкідливими речовинами;
  2. Неправильною чи/та недостатньо ефективною роботою систем вентиляції, кондиціонування повітря (рециркуляція повітря), опалення приміщень тощо;
  3. Мікрокліматичні фактори (температура, вологість та швидкість повітря у приміщеннях), рівень шуму та освітлення.

Будівлі, у яких частіше виникає SBS часто мають такі ознаки:

·      це старі забудови;
·      мають кондиціонери;
·      у них працюють лампи, що створюють мерехтіння;
·      погано працює система вентиляції;
·      мають багато м’яких меблів, синтетичних килимів, полімерних матеріалів й меблів;
·      у них використовується багато відкритих меблів та стелажів;
·      прибирання приміщень здійснюється нечасто або неякісно;
·      у приміщеннях будівлі дуже низька або дуже висока вологість, температура висока або часто змінюється протягом дня;
·      повітря в приміщеннях має багато пилу, тютюнового диму чи інших хімічних забруднювачів.

Як розпізнати ознаки SBS?

Важливо
Якщо ви довго перебуваєте в такій будівлі, то симптоми SBS погіршуються, але можуть зменшуватись чи зникати взагалі, як тільки ви залишаєте «хвору» будівлю. Проте, симптоми можуть зберігатися і протягом довшого періоду. Довше і більш відчутно SBS проходить у осіб, які схильні до алергічних захворювань, мають хронічні захворюваня органів дихання та шкіри, носять контактні лінзи і страждають на «комп’ютерний зоровий синдром» (надмірне навантаження на очі).

Якщо у вас наступні симптоми залежать від знаходження у певному приміщенні, можливо, це «синдром хворого будинку»:

1. подразнення очей (сухість, почервоніння, сльозотеча), органів дихання (свербіж у носі та горлі, чхання, нежить, кашель, задишка), шкіри (сухість, свербіж, почервоніння чи подразнення обличчя) тощо;
2. нейротоксикоз – головний біль, запаморочення, відчуття неприємного запаху та смаку;
3. хронічна втома, психоемоційна лабільність, депресія, апатія;
4. нудота, порушення апетиту, біль у животі;
5. алергічні захворювання (астма, екзема, алергія тощо).

У приміщенні нічим дихати? Зверніть увагу на засоби для прибирання

Ремонтні фарби, шпалери, лампочки, засоби для прибирання, що пропонує мас-маркет, нерідко діють непомітно, щодня завдаючи невелику, але шкоду. Особливу «славу» вже встигли отримати засоби для дезінфекції. Французький національний інститут здоров’я і медичних досліджень зробив висновок, що при частому використанні даних засобів ризик обструктивної хвороби легенів підвищується на 22-32%.

Також радимо перевірити наявність у вашому будинку 5 звичайних речей, забруднення яких може викликати проблеми зі здоров’ям:

1. Брудні простирадла. Шкіра людини постійно оновлюється, а відмерла затримується в простирадлах і стає їжею для пилових кліщів. Вони здатні спровокувати екзему, сезонні алергії, подразнення шкіри.
2. Вентиляційні отвори. Цвіль, яка там з’являється і великі скупчення пилу можуть нашкодити здоров’ю.
3. Старий пилосос, чималу роль у якому відіграє відсутність на ньому спеціального фільтра.
4. Прихована цвіль, що може ховатися у ванній, підвалі, під шпалерами. Найчастіше цвіль з’являється у вологих приміщеннях зі слабкою циркуляцією повітря або там, де скупчується і застоюється рідина.
5. Килимок для ванної. Коли ви виходите з душу і стаєте мокрими ногами на килимок, рідина відразу ж всмоктується, створюючи сприятливе середовище для розвитку і розмноження небезпечних мікроорганізмів. Періть килимок в гарячій воді хоча б кілька разів на місяць.

Краще попередити, ніж лікувати. Як зберегти здоров’я своє та будинку?

Ми зібрали прості способи очистити приміщення від токсинів, а разом із тим і покращити загальний мікроклімат.

Вирощувати домашні рослини. У кожній кімнаті корисно створити певні «зелені» зони. Найкраще очищують повітря такі рослини як хлорофітум, філодендрон та фікус. Аби маленькі діти чи домашні тварини не дістали рослини, варто поставити їх у безпечному місці.

Обмежити використання ароматизаторів, освіжувачів повітря, засобів проти комах, хімічних засобів для прибирання поверхонь та підлоги. Водночас правильно підібрані ароматичні свічки з натуральними маслами можуть створити гармонію, приємний настрій чи заспокоїти після виснажливого дня. Обирати натуральні засоби боротьби з комахами та неприємними запахами і з позначками: «Не горить», «Не містить хлору, фосфатів, продуктів нафти, аміаку, кислот, лужних розчинників, нітратів і боратів».

Щодня провітрювати приміщення за будь-якої погоди. Зволожувати робочий та житловий простір. Регулярно протирати пил.

Прибрати зайві килими. Залишити мінімум необхідних меблів та предметів декору, що здатні накопичувати пил.

Замінювати пластик склом чи деревом – це стосується меблів, посуду та інших предметів загального вжитку. На замітку, у меблях, виготовлених з ДСП, міститься формальдегід. Це канцероген, який також міститься в тютюновому димі й автомобільному вихлопі.

Встановити фільтр для води, аби не лише випивати мінімум 1,5 л норми у день, а й готувати їжу на чистій основі.

Сподіваємося, знання про те, що таке «синдром хворого будинку», як розпізнати у себе симптоми впливу «отруйного» приміщення, та які кроки зробити для покращення ситуації, допоможуть швидко подолати перші прояви агресивного середовища та створити справжній райський куточок.

Текст: Наталія Бурило
Джерело: Ритми.медіа