АМУЖН
Публікації

Галина Джулай: «Навчання, обмін досвідом, об’єднання з однодумцями – основні складові успішної діяльності управителя»

28-29 жовтня у Львові відбувся XII Всеукраїнський форум ОСББ. Активну участь у Форумі взяли члени Асоціації менеджерів та управителів житловою нерухомістю АМУЖН, які виступали у різних панельних дискусіях Форуму. У цій серії ми публікуємо їхні виступи. 

Галина Джулай – членкиня АМУЖН, одна з перших керівниць управляючих компаній в Україні, що фокусувались на роботі ОСББ та енергомодернізації, лідерка за кількістю реалізованих проектів енергомодернізації у всій Україні. 


«Кожен з нас, ставши головою правління ОСББ чи управителем, хоче щось змінити в своїх будинках. Ми хочемо кращого для наших співвласників, для мешканців наших будинків.

Я пам’ятаю себе багато років тому, коли стала головою правління ОСББ одного будинку в місті Новояворівську, недалечко від Львова. Там я живу до сих пір. Я хотіла все змінити, але не було в мене стільки знань, умінь, досвіду, щоб усе змінити. Треба було дуже багато вчитися. І, мабуть, першим моїм меседжем до вас є навчання. Потрібно не боятися, йти і вчитися. Треба  ділитися досвідом та брати досвід в інших голів правлінь ОСББ, управителів. Ніколи не соромтеся запитати, навіть якщо думаєте, що можливо це некоректно чи що ви не знаєте законодавства. Головне – не боятися. І це буде успіх, повірте. 
Зараз я перша заступниця міського голови Новояворівської громади, очолюю Асоціацію голів правління ОСББ у місті Новояворівську, де одні багатоповерхівки. У нас 30 тис. населення, і на даний час з 117 багатоповерхівок 90 вже в ОСББ. Ми бачимо порятунок старого житлового фонду саме в створенні ОСББ. Чому? Бо на будинки потрібні гроші. А гроші можна взяти з різних програм і бюджетів, починаючи з місцевого, обласного до загальнодержавного бюджету. І якраз успіх голів правління ОСББ, управителів має бути в умінні працювати з органами місцевого самоврядування, різними інстанціями, і навчитися писати проєкти та затягувати гроші на свої багатоповерхівки. Тільки тоді ми їх порятуємо. Інакше старий житловий фонд врятувати не можна.

Для голови ОСББ чи управителя важливо бачити не тільки технічну складову багатоповерхівки, а бачити людей, які у ній живуть. Ми хочемо, щоб наші люди жили у комфортних умовах, у теплих будинках і економили на енергоносіях. Це зараз дуже важливо – вартість газу зростає, відповідно вартість теплоносія зростає та буде зростати надалі. 

Три роки тому, коли запрацювала загальнодержавна програма Фонду енергоефективності «Перші ластівки», перший термомодернізований будинок по пакету «Б» був будинок в Новояворівську, ОСББ «Липи2». Це якраз порятунок – компенсовані 70% від вартості капітального ремонту, всієї термомодернізації. А це - утеплення фасаду, модернізація системи опалення, встановлення ІТП, утеплення труб, заміна вікон на енергоефективні, встановлення ще одних дверей. Всі ці заходи разом дали економію до 55-60%.

На даний час у Новояворівську ми модернізуємо 7 будинків по пакету «Б». І от ми, міська влада разом із депутатським корпусом, вбачаємо порятунок наших будинків саме в термомодернізації, тому що це є і економія теплоносія, це економія наших людей, це  продовження експлуатаційного терміну багатоповерхівок.

Важливе також залучення коштів органів місцевого самоврядування. Тому також в Новояворівській громаді прийняли програму «Повне відшкодування банківських відсотків». Наші співвласники вже мають позику на термомодернізацію будинків 0%. При цьому 10% для міста Новояворівська відшкодовує програма Львівської обласної ради, а Новояворівська міська рада відшкодовує решту.

Дуже важко пояснити людям, коли ми проводимо термомодернізацію будинку, що вони мають платити. А коли ми беремо позику в банку, однозначно необхідно сплачувати відсотки. Тому дуже важливими є програми допомоги органів місцевого самоврядування, що компенсують відсотки за позики на термомодернізацію».