АМУЖН
Публікації

100% житлового фонду міста – ОСББ!

100% житлового фонду міста – ОСББ!

Поблизу польського кордону розмістилось невелике українське місто Новояворівськ, яке дехто може знати як рідне місто Скрябіна, проте воно відоме також тим, що всі будинки Новояворівська мають створене ОСББ. Окрім цього, Новояворівськ – пілотне місто програми Фонду енергофективності (ФЕЕ), в якому членкиня Правління Асоціації менеджерів та управителів житловою нерухомістю Галина Джулай з колегами досягла вражаючих результатів.

Нам вдалось про це дізнатись більше в рамках проєкту "Сталий розвиток житлового сектору громад", в межах якого було відвідано 4 громади в 4 різних областях України та поспілкувались з представниками/цями ОМС, управлінських компаній, ОСББ та іншими фахівцями. Метою цих зустрічей було зібрати робочі матеріали, оцінити виклики та почути ідеї щодо розвитку житлового сектору кожної з громад, а в результаті сформувати рекомендації у вигляд програми чи стратегії.
Отже, сьогодні ми поділимось результатами робочої зустрічі в місті Новояворівськ.

Через близьке розташування до державного кордону, громада міста прийняла велику кількість внутрішньо переміщених осіб з початку повномасштабного вторнення росії в Україну. Зокрема недалеко від міста знаходиться Яворівський полігон, а отже в місті багато військових.

Все це породжує ряд безпекових питань, як от функціонування укриттів, їх належне забезпечення, освітлення вулиць та інклюзивність чи доступність житлових будинків (наприклад, наявність пандусів чи тактильної плитки для незрячих людей тощо). Громада прагне, аби місто було безпечним та доступним для всіх мешканців та мешканок, а тому зацікавлена в проведенні аудиту безпеки та створенні механізму доступного соціального орендного житла.

Всього у місті створено 164 ОСББ. 10 будинків перебувають в повному управлінні управлінської компанії. Вже зараз 10% старого житлового житлового фонду повністю модернізовано. На особливу увагу заслуговує вулиця Юрія Липи, де модернізовано майже всі будинки. Проте міська влада зовсім не збирається на цьому зупинятись. У разі, якщо ФЕЕ відновить свою роботу, а банки надаватимуть теплі кредити на помірних умовах, Новояворівськ планує модернізувати весь свій житловий фонд приблизно за 10 років або по 12 будинків в рік. Хоча пані Галина Джулай визнає, що це значною мірою залежить від підрядників, яких на ринку не так багато.

Блекаути минулого року змусили задуматись також про проблему автономного живлення будинків, принаймні на обмежений час протягом відключення світла. В будинках зі встановленими індивідуальними тепловими пунктами (ІТП) переставали працювати насоси, а отже не було опалення. Сьогодні таких будинків (із ІТП) в Новояворівську нараховується 25, і ця цифра лише зростатиме. Першим рішенням, що спадало на думку, було використання генераторів, проте для них потрібне паливо, а для його зберігання потрібні дозволи. Що вже казати про ціну такої енергії, а також обмежену доступність палива, яку можна було спостерігати минулої зими. Наступним способом вирішення стало встановлення сонячних панелей. Проте перешкодами є висока вартість та стан дахів. А тому таке рішення доступне переважно для вже модернізованих чи частково модернізованих будинків. Тим не менш місто провело дослідження технічних особливостей, необхідної потужності батарей та розрахувало вартість їх встановлення. Зараз Новояворівськ шукає можливості для фінансування.

Успіхи Новояворівська надихають на нові ініціативи! А про інші громади розповімо згодом.