Про нас

Борги українців перед ОСББ зростають: судові позови множаться

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків дедалі частіше звертаються до суду через неплатежі мешканців. Станом на кінець 2024 року зафіксовано 3 630 судових позовів та наказів щодо стягнення заборгованостей, що вдвічі більше порівняно з періодом до початку повномасштабної війни.

Згідно з аналітикою Опендатабот, найбільший сплеск судових справ припав на 2023 рік, коли ОСББ подали 1,4 тисячі позовів. Це пов’язано із скасуванням мораторію на штрафи за борги з комунальних послуг наприкінці року.

У 2024 році тенденція лише посилилася: кількість судових звернень зросла у 2,7 рази у порівнянні з 2021 роком, коли їх було лише 1 340.

Де судяться найбільше?

Найактивніше ОСББ звертаються до суду у Дніпропетровській області — 644 справи (18% від загальної кількості). Одеська область займає друге місце з 547 справами (15%), а Запорізька область третє — 488 випадків (14%).

Судові накази як популярний інструмент

Зростає кількість справ, які розглядаються за спрощеною процедурою — через судовий наказ. Такі рішення ухвалюються без виклику сторін: суд аналізує документи і, якщо все відповідає вимогам, видає наказ, що дозволяє ОСББ розпочати примусове стягнення коштів.

Після початку війни кількість таких рішень суттєво зросла:

  • 2022 рік — 685 наказів,
  • 2023 рік — 1,8 тисячі,
  • 2024 рік — 2,2 тисячі.

Зараз судові накази становлять 62% від усіх розглядів щодо боргів перед ОСББ, тоді як до війни цей показник був 51%.

Три роки на подачу позову

ОСББ має три роки, щоб подати позов проти боржника, інакше суд може відмовити у стягненні коштів через сплив строку позовної давності.

При цьому борги мешканців не можуть бути розподілені між іншими співвласниками – кожен відповідає лише за свою заборгованість. Це означає, що несплачені суми – це борг не перед абстрактною організацією, а безпосередньо перед сусідами.

Чи завжди вдається стягнути борг?

За словами Станіслава Драганова, президента Асоціації інноваційного розвитку домогосподарств, система стягнення ефективна, якщо у боржника є майно, наприклад, автомобіль, який можна арештувати. Якщо ж єдиний актив – квартира, то боржник може уникнути стягнення, зареєструвавши у ній неповнолітніх дітей або довівши, що це його єдине житло.

У боротьбі з неплатниками ОСББ використовують додаткові методи впливу, зокрема виявлення незаконного використання спільного майна або нагадування про те, що борги окремих мешканців можуть гальмувати важливі ремонтні роботи в будинку. Часто саме завдяки систематичній роботі з боржниками вдається домогтися погашення заборгованості.

Джерело: NV

Поділитись