Ми продовжуємо ділитись досвідом громад в межах проєкту “Сталий розвиток житлового сектору громад”. Цього разу ми відвідали Тернопільську область, місто Чортків.
Всього в Чорткові 292 багатоквартирних будинки, 160 з яких мають ОСББ. 60 будинків все ще обслуговуються ЖЕКом, проте представники ЖЕКу цього містечка, можливо та цілком логічно, спробують розпочати своє переформатування в управлінську компанію (далі – УК), яка зможе надавати платні послуги ОСББ. На разі, однак, ситуація не виглядає райдужною. Тариф, а відповідно і можливості, цього ЖЕКу все ще надзвичайно низькі – їх ледве вистачає на покриття адміністративних витрат. Реформувати ще доведеться дуже багато, і, як зазначають в міській владі, розпочати доведеться із застарілих уявлень мешканців та мешканок в умовах, коли молоде населення значною мірою виїхало або планує виїхати з міста. Ще одним викликом став негативний досвід співпраці з однією управлінською компанією, яка була призначена відповідно до конкурсу. Вона неефективно пропрацювала один рік, залишивши після себе гору бухгалтерських документів і жодного досягнення. Тож сьогодні в Чорткові немає жодної управлінської компанії, а довіра до цього механізму підірвана.
У місті проживає відносно невелика кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО), офіційно десь близько 3000. Місто надає можливість оселитись в комунальному гуртожитку, який може розмістити до 150 сімей, а решті пропонують пошукати орендне житло. Поки що в місті цей пошук відбувається стихійно. Власне пошук такого житла та переговори з власниками могли би взяти на себе голови ОСББ або управлінська компанія. І це хороша ідея для включення в перелік послуг, що надаються УК.
Лише 3 модернізовані будинки по програмі ФЕЕ (з них один – завершений) є хорошою візуалізацією того, що в місті бракує приватної інціативи, що в свою чергу є наслідком відсутності конкурентного середовища. Зі всіма цими проблемами рішучі представники місцевої влади збираються боротись в міру своїх сил та можливостей. Ми ж сподіваємось, що напрацювання місцевої стартегії сталого розвитку житлового сектору стане першим кроком або принаймні картою того, куди рухатись.